niedziela, 23 października 2016

Parki rozrywki w Orlando na Florydzie - EPCOT

Główny symbol parku
z futurystycznym muzeum w środku
EPCOT, akronim wyrażenia  Experimental Prototype Community of Tomorrow - Eksperymentalny Prototyp Społeczności Jutra, jest obecnie jednym z głównych parków rozrywki Walt Disney World na Florydzie. Zanim jednak podzielę się z Wami moimi fotograficznymi wspomnieniami - ciekawostka!

Otóż, jak się okazało, Walt Disney nie tylko powołał do życia Myszkę Micky i dał początek ekranizacjom wielu pięknych baśni, ale i miał inną wizją. Martwiąc się o przyszłość swoich wnuków stworzył koncepcję utopijnego miasta "jutra". Realizację projektu przeniósł właśnie na Florydę. Miastem przyszłości miał zmobilizować wszelakich inwestorów, urbanistów, przedsiębiorców, wynalazców itp. do uporządkowania i upiększenia świata, zmieniając go na lepsze, bezpieczniejsze i bardziej zorganizowane miejsce do życia. 

Niestety. Walt Disney umarł na początku swojego urbanistycznego dzieła. Na szczęście, nie zmieciono go z powierzchni ziemi ale etapami przekształcono w park EPCOT, w okół którego rozrósł się cały magiczny świat rozrywki Disney World'u.

Nic dziwnego więc, że EPCOT nie jest zwyczajnym parkiem rozrywki z karuzelami i górskimi kolejkami. Składa się z dwóch części. Na własny użytek dałam im nazwy: część podróżnicza i część naukowa. 

Część podróżnicza to baaaaardzo długi spacer po skopiowanych, przepięknych miejscach z calutkiego świata. W każdym zakątku naszego globu jest miejscowe jedzenie, można kupić "tambylcze" pamiątki czy doświadczyć kulturowych atrakcji (jak niekończący się Oktoberfest w Niemczech, he he). Ba! Tam nawet obsługa jest odpowiedniej narodowości (przynajmniej fizycznie ;)).


W drodze do części podróżniczej. 

Meksyk - zaliczony!

Przedsmak Chin - o podróży do prawdziwego Pekinu przeczytacie tu.

Włochy w pigułce.

Po colę - tylko do Ameryki ;)

Japonia - zaliczona!

Wygibasy w Maroko ;)

Kto zgadnie, gdzie to? ;)

Wieczór pod Niagarą...!


Część naukowa to i część muzealno-historyczna, ale i multimedialna wycieczka po oceanicznym świecie czy przejażdżka samochodem "przyszłości" specjalną trasą testową. Niestety z tej części parku mam zdecydowanie mniej zdjęć - zwyczajnie nie było czasu by pstrykać fotki :D
Przed jedną z naukowych atrakcji.
Przed multimedialną atrakcją z bohaterami filmu "Gdzie jest Nemo?".Wypasiony tor testowy super bryki.

Super bryka w baaaaardzo zimnej myjni ;)

Chcesz więcej? Przeczytaj jeszcze:
Parki rozrywki w Orlando na Florydzie - wstęp
Parki rozrywki w Orlando na Florydzie - Magiczne Królestwo
Parki rozrywki w Orlando na Florydzie - Królestwo Zwierząt
Parki rozrywki w Orlando na Florydzie - EPCOT
- Parki rozrywki w Orlando na Florydzie - Sea World


2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Ech, po odszukaniu tych zdjęć to i ja marzę, by tam wrócić - ale już z rodzinką :)

      Usuń