niedziela, 27 marca 2016

Masaż stóp dziecka - sposób na całe zło!

Moje dzieci należą do grupy pieszczochów - lubią być masowane, tulone, ściskane i całowane. Przynosi nam to obopólną radość i zaspokojenie potrzeb wyrażania miłości na linii rodzic-dziecko-rodzic. 

Jednak nie wiem czy wszyscy wiecie, że masaż poszczególnych części ciała może przynieść dziecku nie tylko komfort psychiczny i emocjonalny, ale także pomóc w pokonaniu różnych dolegliwości! I tak, bardzo proszę, kilka rad jak masować małe ukochane stópki aby przynieść dziecku ulgę:
 
1. GŁOWA I ZĘBY
Koniuszki stóp są związane z głową i zębami. Masaż w tym miejscu może być pomocny, kiedy Waszemu dziecku wyrzynają się pierwsze ząbki, przez co cierpi na ból dziąseł i głowy.

2. ZATOKI
Centralne części opuszków palców odpowiadają za górne drogi oddechowe. Jeśli Wasze dziecko ciągle ma katar, kicha i psika, a w jego zatokach (u starszych dzieci) zalega brzydka wydzielina/flegma, lekki masaż w tym miejscu zdecydowanie może przynieść mu ulgę.

3. PŁUCA
Przekrwienie (zapalenie) płuc (oskrzeli/oskrzelików) jest najczęstszą z chorób wywołanych przez duże zmiany temperatur i wirusy atakujące od późnej jesieni do wczesnej wiosny. W połączeniu z leczeniem, które zaleca Wasz lekarz-pediatra, spróbujcie także masażu "szyi stopy" - część niebieska odpowiada za dolne drogi oddechowe, a szczególnie za płuca.

4. SPLOT SŁONECZNY
Ta część stopy dociera bezpośrednio do nerwów żołądka. Gdy Wasze dziecko cierpi na problemy żołądkowe, zgagi i ucisk wywołany podnoszącymi się, podrażniającymi sokami trawiennymi, spróbujcie delikatnego, kolistego masażu tej części stopy. Powolne ruchy palców w centrum stóp powinny zmniejszyć odczuwalny dyskomfort.

5. NADBRZUSZE
Niekiedy dzieci mają problemy żołądkowe, które nie są spowodowane np. złą dietą czy za ciasną gumką w spodniach, ale mogą być o wiele poważniejsze i wymagają konsultacji lekarza. Dlatego, gdy nie jesteśmy pewni przyczyny nadmiernego, uporczywego bólu w nadbrzuszu u dziecka, powinniśmy skonsultować się z lekarzem-pediatrą. Dopiero po uzyskaniu "zielonego światła", by przynieść dziecku ulgę w sprawach żołądkowych (np. przy niestrawności, skurczu) możemy delikatnie masować całą środkową część stópek.

6. PODBRZUSZE
Masowanie dolnej części stóp, zaraz powyżej pięty, przyczyni się do zmniejszenia zatwardzenia u Waszego dziecka. Ten masaż zalecany jest również dla dzieci z problemami jelitowymi, wzdęciami, gazami i... kolkami!

7. MIEDNICA
Ponownie - tą część masujemy bardzo delikatnie i tylko po konsultacji z lekarzem, gdyż oprócz miednicy i miejsc intymnych, odpowiada również za nerki. Dla pewności, że nie robimy dziecku krzywdy, podczas masażu warto obserwować dziecko i jego reakcje.Niektórzy do masowania stóp podchodzą bardzo sceptycznie. Ja, będąc w Chinach, byłam na relaksacyjno-leczniczym masażu stóp w Klinice Chińskiej Medycyny Naturalnej i muszę Wam powiedzieć, że było rewelacyjnie! Masażysta wciskał te swoje paluchy w różne punkty, masował, naciągał, ugniatał itp. a ja czułam się jak nowo-narodzona. 

Więc teraz, nawet jeśli nie mam stuprocentowej pewności i wiary czy moje delikatne ruchy i masaż stópek przyniesie ulgę dzieciom i długotrwały efekt w walce z ich problemami zdrowotnymi, to i tak je masuję - bo daje im (moim córciom) to dużo przyjemności! A jak pomoże, tym lepiej :D :D

3 komentarze:

  1. o z chęcią go wyprobuje :)

    zapraszamy !

    http://gabrysiowetestowaniee.blogspot.com/2016/04/avent-kolekcja-limitowana-kim-bede-gdy.html

    OdpowiedzUsuń
  2. Do masażu stóp świetnie sprawdzają się urządzenia odpowiednie urządzenia. Wejdź na strona hurtowni cosmed24.pl gdzie znajduje się wiele takich urządzeń.

    OdpowiedzUsuń